Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/vks/public_html/480.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Problemy skórne u cukrzyków

Pielęgnacja skóry w cukrzycy, kosmetyki dla diabetyków

Powikłania cukrzycowe mogą być bardzo poważne, tak jak jest to w przypadku zespołu stopy cukrzycowej. Natomiast zdarzają się także mniejsze problemy, na które należy odpowiednio reagować. Jednym z nich są dolegliwości skórne.

Około 1/5 diabetyków ma wyjątkowo delikatną skórę. Powodem może być zarówno za wysoki poziom cukru we krwi, jak i przyjmowanie insuliny. Na podrażnienia szczególnie narażona jest skóra kobiet, która jest cieńsza niż u mężczyzn. Natomiast panowie z cukrzycą również miewają dolegliwości natury dermatologicznej. Głównie są to: swędzenie, przesuszenie, łuszczenie, wypryski, zwiększony ból podczas urazów, długi czas gojenia, rumieniec cukrzycowy, zmniejszona potliwość, miniwylewy w postaci brązowych plam na skórze, a nawet zmiany ropne, drożdżyce oraz grzybice. U diabetyków może dochodzić do zmian naczyniowych spowodowanych zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. W związku z tym skóra nie jest tak dobrze odżywiana jak powinna być. Bywa nawet tak, że problemy skórne u cukrzyków są dla nich pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak. W związku z tym decydują się na wizytę u dermatologa, który zaleca zbadanie poziomu cukru we krwi. Jeśli okaże się, że to faktycznie cukrzyca trzeba z jednej strony zając się odpowiednim leczeniem i dietą, ale jednocześnie zacząć stosować kosmetyki dla diabetyków.

Obecnie w większości aptek można bez problemu kupić kosmetyki do suchej oraz wrażliwej skóry. Cukrzykom szczególnie zalecane są dermokosmetyki. Są to jednocześnie kosmetyki oraz środki farmaceutyczne. Ich główny składnik to ciekła parafina. Ich stosowanie powoduje, że skóra odparowuje dużo mniej wody i dzięki temu przestaje być przesuszona oraz nie swędzi. Dodatkowe zalety dermokosmetyków to odbudowa komórek skórnych i ochrona przed zakażeniem. Jeśli chodzi o stopy, które są szczególnie narażone na zakażenie grzybicą, można używać kremów zawierających mocznik. Natomiast jeśli u cukrzyka nie występują specjalne problemy ze skórą warto stosować zapobiegawczo nawilżające mydła, balsamy i kremy. Nie muszą to być jednak jakieś specjalne preparaty. Oczywiście bardzo istotne jest także dbanie o utrzymywanie optymalnego poziomu cukru we krwi.