Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/vks/public_html/480.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zespół stopy cukrzycowej

Objawy i leczenie zespołu stopy cukrzycowej

Uszkodzenia naczyń krwionośnych w związku z cukrzycą mogą powodować problemy ze skórą, które ma około 20% diabetyków, ale także jeszcze poważniejszą przypadłość w postaci zespołu stopy cukrzycowej, co dotyczy nawet 10% chorych.

Oczywiście przede wszystkim należy zrobić wszystko co możliwe, aby nie dopuścić do wystąpienia powikłania w postaci stopy cukrzycowej. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy poziom cukru we krwi jest cały czas podwyższony i trwa to przez pewien czas bez odpowiedniej reakcji. Kiedy tylko cukrzyca zostanie rozpoznana należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Mają one na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru. Należy też znać sposoby na szybkie obniżenie lub podniesienie poziomu cukru we krwi. Zaniedbanie tego wszystkiego może prowadzić do groźnych powikłań. Kiedy naczynia krwionośne i tętnice w stopie zostaną poważnie uszkodzone dochodzi w końcu do martwicy i amputacji.

Główne objawy zespołu stopy cukrzycowej to skurcze mięśni, mrowienie, kłucie, pęknięcia, owrzodzenia, w końcu deformacja i sinienie. Miażdżyca, niedokrwienie, zwiększona lepkość krwi w stopie mogą więc mieć bardzo poważne następstwa. Jednak oprócz tego typu zmian, które mogą prowadzić do martwicy mogą powstać również powikłania w postaci uszkodzenia nerwów obwodowych. Zmniejsza się wówczas czucie w stopie i znacznie łatwiej o jej uszkodzenia, tym bardziej że skóra jest również osłabiona. Co zrobić, żeby nie dopuścić do tak poważnych powikłań, nawet jeśli zostanie już stwierdzony zespół stopy cukrzycowej? Sprawa jest dość skomplikowana, bo wymaga to zaangażowania kilku lekarzy: chirurga naczyniowego, ortopedy, diabetologa, neurologa i neurochirurga. Istnieje niewiele miejsc, gdzie jest to w ogóle możliwe. Poza tym nie zawsze leczenie przynosi oczekiwane efekty i wtedy niestety konieczna jednak jest amputacja. Właśnie dlatego tak ważne jest nie dopuszczenie do wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Każda osoba, która dowiaduje się, że jest diabetykiem i rozmawia o tym po raz pierwszy z lekarzem powinna wiedzieć, że jego opowieści o stopie cukrzycowej to nie rodzaj straszenia. Po prostu każdy powinien wiedzieć jakie mogą być skutki zaniedbania zaleceń, które dotyczą wszystkich cukrzyków.

Trzeba pamiętać, że w razie wystąpienia pierwszych objawów, nalezy o stopę odpowiednio zadbać – dbać o to, by była czysta i sucha, używać bardzo delikatnych kosmetyków, nosiś tylko naturalne materiały, a także wygodne buty. Czasami konieczne okazuje się noszenie specjalistycznego obuwia dla cukrzyków.