Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom cukru we krwi u diabetyka wymaga odpowiedniej reakcji. W przeciwnym razie może dojść do nieprzyjemnych skutków. Każdy cukrzyk rozpoznaje raczej bezbłędnie objawy hiperglikemii i hipoglikemii.
Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia zdarza się każdemu diabetykowi. W końcu choroba ta polega właśnie na problemach z wytwarzaniem insuliny, która normalnie reguluje poziom glukozy. Jeśli więc cukrzyk zje więcej niż powinien lub będzie to coś z listy produktów “zakazanych” może dojść do zbyt dużego skoku poziomu cukru we krwi. Podobnie bywa w przypadku przyjęcia zbyt małej dawki insuliny, ale także w sytuacjach stresowych czy podczas choroby. Ponieważ zbyt długo utrzymująca się hiperglikemia może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, problemów skórnych, a nawet do zespołu stopy cukrzycowej trzeba od razu reagować. Żeby obniżyć poziom cukru we krwi można pominąć lub znacznie zmniejszyć kolejny posiłek. Najlepiej aby zawierał głównie białka. Warto wypić szklankę wody, bo rozcieńczy to nieco krew. Skuteczny może okazać się także ruch. Jeśli jest to ustalone z lekarzem, to w niektórych przypadkach przyjmuje się też leki.
Natomiast u diabetyków może dojść także do hipoglikemii, czyli zbyt dużego spadku cukru. Dzieje się tak chociażby w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki insuliny, pominięcia posiłku czy wypicia przez cukrzyka alkoholu. W niektórych przypadkach hipoglikemia może prowadzić do omdlenia, a w skrajnych do śmierci. Jeśli wie wystąpią u diabetyka takie objawy jak osłabienie, drżenie, dreszcze, zawroty i ból głowy, zamroczenie, bladość, pocenie to trzeba natychmiast reagować. Cukrzy powinien zjeść cukierka, wypić sok lub przyjąć glukozę w tabletkach. Po kwadransie należy zmierzyć poziom cukru. Jeżeli dalej jest niepokojąco niski znów trzeba przyjąć coś z cukrem. Potem można już zjeść normalny posiłek. Gdyby zdarzyło się tak, że dojdzie do omdlenia zalecane jest wykonanie zastrzyku z glukagonu, ale tylko w przypadku cukrzycy typu 1. Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2 podaje się zastrzyk z 20% roztworu glukozy.