Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/vks/public_html/480.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Cukrzyca a kawa i alkohol

Czy przy cukrzycy można pić kawę i alkohol

Diabetyk ciągle musi mierzyć się z problemem dotyczącym tego, co można jeść przy cukrzycy, a czego nie wolno. Dotyczy to oczywiście także rozmaitych napojów, w tym kawy i alkoholu.

Jeśli chodzi o kawę, to ewentualnie można ją pić w rozsądnych ilościach oraz bez cukru i śmietanki. Jednak jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy, to lepiej zastąpić ją wersją ziołową. Picie kawy wpływa na wzrost poziomu adrenaliny oraz glucagonu, które to hormony z kolei powodują zwiększenie ilości cukru we krwi. Poza tym kawa podnosi ciśnienie, które u cukrzyków bywa zwykle i tak wysokie. Może pojawić się ból głowy, bezsenności, rozdrażnienie, rozbicie, a nawet ucisk w klatce piersiowej. Jeżeli diabetyk spożywa zbyt dużo kawy, to może to powodować osłabienie działania przyjmowanej insuliny. Istnieje poza tym ryzyko wystąpienia hipoglikemii w związku z działaniem kofeiny na układ współczulny oraz nadnercza.

Alkohol również jest raczej niewskazany przy cukrzycy. Natomiast jeśli diabetyk kontroluje regularnie odpowiednio swoją chorobę i wie w jaki sposób mogą działać zbyt duże ilości alkoholu nie powinien raczej odczuć skutków jednego drinka, piwa czy kieliszka wina, wypijanych oczywiście raz na jakiś czas. Ważna jest tutaj także opinia lekarza, bo cukrzycy mogą towarzyszyć inne dolegliwości przy których nie należy pić alkoholu. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pijąc napoje zawierające alkohol diabetyk naraża się na hipoglikemię. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby nie pić na pusty żołądek oraz przestrzegać odpowiedniej ilości. Kiedy we krwi znajduje się alkohol, to powstaje problem z uwolnieniem przez wątrobę glukozy. Właśnie dlatego może dojść do niedocukrzenia. Poza tym dochodzi tu jeszcze kwestia łączenia leków obniżających poziom cukru we krwi z alkoholem. Może to być wyjątkowo ryzykowne. Jeśli lekarz zaleci całkowitą rezygnację z alkoholu, to tak właśnie należy zrobić. W końcu istnieje mnóstwo innych drobnych przyjemności. Na przykład bez większego problemu można kupić czy przygotować specjalne słodycze dla diabetyków, które mogą być świetną przekąską i sposobem na poprawę humoru.